Wymarzony dom parterowy – jak wybrać najlepszy projekt?


Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu rodziny. To moment, w którym zaczynamy realizować marzenia o przestrzeni idealnie dopasowanej do naszych potrzeb i stylu życia. Wśród dostępnych od ręki gotowych projektów, domy parterowe cieszą się dużą popularnością Inwestorów. Jak jednak dokonać najlepszego wyboru? W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które warto uwzględnić.

Projekty domów parterowych, choć wymagają większej działki w porównaniu z budynkami z poddaszem lub piętrowymi o podobnej powierzchni użytkowej, przyciągają coraz większą liczbę zwolenników. Ich niskie bryły harmonijnie komponują się z otoczeniem, a starannie zaprojektowane jednopoziomowe układy funkcjonalne odpowiadają oczekiwaniom wielu osób. Brak schodów w tego typu budynkach to zaleta szczególnie doceniana przez rodziny z małymi dziećmi oraz seniorów. Duża swoboda aranżacji parterowych wnętrz bez skosów i bezpośredni dostęp do ogrodu z większości pomieszczeń to kolejne plusy, które przyciągają uwagę Inwestorów, planujących budowę domu.

W dalszej części artykułu podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze gotowego projektu domu parterowego. Zapraszamy do lektury i wspólnego odkrywania najlepszych rozwiązań! Wszystkie projekty parterowe znajdziesz na stronie archon.pl/projekty-domow-parterowych

Kluczowe kwestie przy wyborze projektu domu parterowego

Wybór odpowiedniego projektu domu, w tym również projektu parterowego, jest kluczowym zadaniem podczas planowania budowy. Decyzja ta ma znaczenie dla całego procesu realizacji inwestycji oraz przyszłego komfortu mieszkańców. Ważne jest jasne określenie kryteriów wyboru i przeanalizowanie m.in. następujących aspektów:

  • wymogi określone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ),
  • rozmiar działki oraz jej naturalne cechy,
  • liczba mieszkańców domu – z uwzględnieniem zarówno obecnych, jak i przyszłych potrzeb rodziny,
  • układ funkcjonalny, który powinien spełniać oczekiwania rodziny pod względem liczby pokoi, łazienek, oraz dodatkowych pomieszczeń takich jak pralnia, garderoba, czy spiżarnia,
  • garaż – jego wielkość i lokalizacja.

Wybierając gotowy projekt w pierwszej kolejności, należy przeanalizować uwarunkowania lokalizacyjne działki, weryfikując ustalenia MPZP, a w sytuacji, gdy działka nie jest objęta planem, wytyczne z decyzji o Warunkach Zabudowy. Znajomość zawartych w nich wymogów pozwoli ukierunkować poszukiwania projektu. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę naturalne parametry działki, jej wielkość, kształt, ewentualne spadki. Uwagi wymaga kwestia właściwej lokalizacji budynku względem stron świata, tak by możliwe było optymalne, naturalne doświetlenie poszczególnych stref użytkowych. Należy również pamiętać o zachowaniu wymaganych minimalnych odległości między domem a granicami działki.

Funkcjonalny układ pomieszczeń w domu parterowym

Komfort użytkowania domu parterowego w dużej mierze zależy od starannego zaplanowania układu funkcjonalnego i odpowiedniej lokalizacji poszczególnych stref w ramach jednej kondygnacji. W nowoczesnych domach parterowych popularnym rozwiązaniem jest otwarty plan części dziennej, który dodatkowo dzięki dużym przeszkleniom prezentuje się bardziej przestronnie i atrakcyjnie wizualnie.

W domu parterowym istotną kwestią jest odpowiednie oddzielenie części dziennej od nocnej, co pozwala mieszkańcom na jednoczesne, swobodne korzystanie z obu stref. Taki podział gwarantuje idealne warunki zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Poszukując idealnego projektu domu parterowego, określając jego powierzchnię i liczbę pokoi, warto rozważyć dodatkowy pokój, który może pełnić funkcję sypialni gościnnej lub gabinetu. Niezależnie od wielkości domu, dobrze jest uwzględnić w jego układzie funkcjonalnym pomieszczenia takie jak spiżarnia, garderoba oraz pralnia, które znacząco ułatwiają organizację i przechowywanie, co przekłada się na większy komfort codziennego życia.

Planując budowę parterówki, warto również rozważyć wybór projektu domu parterowego z poddaszem do adaptacji. Taki projekt daje Inwestorowi możliwość przekształcenia strychu na cele mieszkalne w przyszłości, bez konieczności zmian w konstrukcji budynku, dzięki temu, że w projekcie od początku uwzględniono dwa warianty użytkowania. Takie rozwiązanie pozwala łatwo dostosować dom do rosnących potrzeb rodziny. Warto przypomnieć, że pracownia ARCHON+ posiada szeroką ofertę takich wariantów gotowych projektów domów parterowych.

Estetyka zewnętrzna i aranżacja strefy tarasowej w domu parterowym

Taras jest wyjątkowym miejscem w każdym domu, dlatego warto zwrócić uwagę na rozwiązania i możliwości aranżacyjne tej strefy już na etapie wyboru projektu. To przestrzeń, która nie tylko stanowi estetyczne dopełnienie bryły budynku, ale także harmonijnie łączy wnętrze z ogrodem, umożliwiając domownikom spędzanie czasu na świeżym powietrzu w komfortowy sposób. W domach parterowych taras może być dostępny zarówno z części dziennej, jak i nocnej, co jest dużym atutem, pozwalającym na stworzenie atrakcyjnej, rozległej strefy relaksu na świeżym powietrzu.

Projekty domów parterowych oferowane przez ARCHON+ dają Inwestorom szeroki wybór rozwiązań tarasowych. Dla wielu rodzin doskonałą opcją może być zadaszony taras. Zadaszenie to może przybierać formę dodatkowego traktu dachu, funkcjonalnego podcienia lub wydłużonego okapu, co zwiększa komfort użytkowania tej przestrzeni niezależnie od warunków pogodowych. Tarasy w podcieniu prezentują się bardzo interesująco i można je atrakcyjnie zaakcentować innym kolorem tynku lub strukturalnymi okładzinami. Ciekawym rozwiązaniem są także projekty, w których podcień tarasu łączy się z pergolą, wysuniętą poza kontury budynku. Tego typu rozwiązanie stwarza wiele możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych. Atrakcyjną opcją są także projekty parterówek z dodatkowym traktem dachu nad tarasem. Taka strefa doskonale nadaje się na przestronną zewnętrzną jadalnię, jak również letni salon z wygodnym zestawem mebli wypoczynkowych. Bez względu na wybrany styl, odpowiednio zaplanowany taras w domu parterowym jest ulubionym miejscem do relaksu oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Marzysz o komfortowym domu parterowym? Odkryj inspirujące projekty na stronie archon.pl


Oceń: Wymarzony dom parterowy – jak wybrać najlepszy projekt?

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:7